Jump to content

MUVOPIČ

1 reply to this topic

#1 pcdade

Advanced Member

• Honorable Members
  • PipPipPip
  • 164 posts

Posted 11 August 2009 - 01:12 PM

Verujem da su vas jo? u osnovnoj ?koli naučili o osnovnoj strukturi atoma. Oko jezgra, koje je pozitivno naelektrisano, jurcaju, negativno naelektrisani, elektroni. Nikad vam niko nije objasnio za?to je to tako. Jednostavno se podrazumevalo da je to prirodno. Valjda ima niki "prirodnih" zakona koji obja?njavaju tu jurnjavu elektrona.

?ao mi je ?to to moram da ka?em, ali ničeg prirodnog u tome nema. Ako je i?ta u prirodi potpuno neprirodno, onda je to upravo ova pojava. Jednostavno je nezamislivo, da u vaseljeni postoji bilo kakva "prirodna" sila koja će naterati elektron da neverovatnom brzinom juri po kru?noj putanji oko protona. Pa čak i da postoji obja?njenje; "ko je elektronima dao prvi impuls" kako objasniti da oni to rade već 3,5 milijardi godina, a sva je prilika da će to raditi i bar jo? neko vreme.

Nadam se.

I eto nas pred činjenicom. Ako ne postoji prirodno obja?njenje ?ta nam ostaje...

Po?to nam kvantna teorija nudi ono re?enje (kako se elektroni i ne kreću, nego je to samo mogućnost koju mi iniciramo svojim posmatranjem), a takvo obja?njenje mene stvarno pla?i, od ovog momenta prestajem da budem ateista. Smatrajte da sam od danas, Agnostk.

Pitanje je sledeće. ?ta je to Bogu sve skupa trebalo u ?ivotu. Da pravi protone, a onda lupa čvrge elektronima kako bi se zavrteli oko jezgra. Reko bih: il je bio pijan, ili mu je bilo neizrecivo dosadno.

Pre nego ?to krenemo u ovu priču, najpre da raspravimo i onaj formalni deo. Odakle meni pravo da na taj način pričam o Bogu. Ko sam to ja da mogu reći za Boga da je pijandura. Zanimljivo je da ste mi to pravo upravo VI dali kada ste rekli da je Bog stvorio čoveka, "na svoju sliku i priliku".

Imate VI tu sklonost ka brzopletosti: "Bog je dobar", "Pravedan", "Voli svu svoju decu"...

Kako onda obja?njavate sledeći pasus? (I vodite računa da je to pasus iz knjige koju VI čitate, i na koju se VI pozivate, a ne ja.)

A be?e na cijeloj Zemlji jedan jezik i jednake riječi.
A kad otido?e od istoka, nađo?e ravnicu u zemlji Senarskoj, i naseli?e se onde. Pa reko?e među sobom: hajde da pravimo ploče i da ih u vatri pečemo. I bjehu im opeke mjesto kamena i smola zemljana mjesto kreča. Poslije reko?e: hajde da sazidamo grad i kulu, kojoj će vrh biti do neba, da stečemo sebi ime, da se ne bismo rasijali po zemlji.
A Gospod siđe da vidi grad i kulu, ?to zidahu sinovi čovječiji. I reče Gospod: gle, narod jedan, i jedan jezik u svijeh, i to poče?e raditi, i neće im smetati ni?ta da ne urade ?to su naumili. Hajde da siđemo, i da im pometemo jezik da ne razumeju jedan drugoga ?to govore.
Tako ih Gospod rasu odande po svoj zemlji, te ne sazida?e grada. Zato se prozva Vavilon.

'Prva knjiga Mojsijeva', 11, 1-9

Po?to je napisan arhaičnim jezikom, jedva da sam ne?to i razumeo. Ali je izgleda upravo ovaj pasus poslu?io onim mangupima sa mantijama, da tvrde kako je čovekova te?nja ka znanju potpuno pogre?na, jer eto i Bog ih je sprečio da grade tu visoku kulu koja te?i ka nebu (zvezdama, u ?irem smislu). A onda ih je jo? i rasejao na sve strane kako bi prestali da govore istim jezikom, ?to mangupi tumače kao očigledan dokaz da znanje nipo?to ne sme da se prenosi na druge.

Ne znam da li to vama ima nekog smisla (to i takvo tumačenje), ali meni deluje kao baljezganje.

?ta ima Bog tu da se nadmudruje i raseljava kojekoga, kad mo?e da uzme metlu, usisivač...pa čak i packalicu za muve (koju mi zovemo muvopič), i potamani tu gamad. Ako je TO ?to nije uzeo (metlu, usisivač ili muvopič), dokaz NJEGOVE dobrote... Znate ?ta. Ponekad me brine va?a glupost. Ako su vam i deca takva kao Vi, bogami ću dobro da razmislim pre nego ?to unuku pustim samu u park, da se igra sa njima.

Znam da Vama ne vredi govoriti, ali ako već hoćete nekakvo obja?njenje koje ima bar trunku smisla, mo?ete smatrati da se stvar odigrala ovako.

Jedno vreme se Bog pomalo dosađivao, sedeći na terasi i pijuckajući pivo, a onda mu palo napamet: "?to ja ne bi napravio Univerzum, pa da vidimo ?ta će da ispadne iz toga". I krene ti Bog da pravi atome, elektrone i te stvari. Dok je radio sabio je jo? 16-17 gajbi piva i na kraju mu malo i dosadilo, a opet (i dalje radoznao kakav već jeste) ne bi da odustane, pa napravi neku skalameriju od ma?ine (koja će da mu pravi tu sitnu boraniju) uključi je i prilegne da malo dremne. Pre nego ?to je zaspao setio se da ima jo? nekih obaveza, pa za svaki slučaj navije i budilnik, nek se probudi kroz 3,5 milijardi godina.

A ma?ina je radila....radila...radila...

I tako dok Vi mislite kako vas ON gleda od gore, i kako će oni ?to gre?e biti ka?njeni.... Bog mirno dremka u onoj ljulja?ci sa baldahinom, na svojoj terasi... I verujte mi na reč, dobro je ?to je tako. Jer kad se probudi onako mamuran, i ugleda to ?to je napravio... ma verujte mi znam čoveka... prvo ?to će da zgrabi biće MUVOPIČ a posle toga USISIVAČ.

Uvek sam se pitao kako je moguće da atomski fizičari (ljudi koji pokrivaju krajnje domete nauke), veruju u Boga. Meni to nekako nije bilo logično. A eto ispada da nema čvr?ćeg dokaza o Njegovom postojanju, od onog koji se krije u atomu. Otud ne iznenađuje činjenica da se u svetu odvajaju prilična sredstva u izgradnju onih sprava koje se zovu Akceleratori, ili (gotovo isto to samo mnogo efikasnije), Kolajderi. U evropi je onaj u Cernu (?vajcarska) najpoznatiji, i mada mu je du?ina cevi 27 km, nije i najveći na svetu. U Americi postoji kolajder sa prečnikom od 70 km. I da vam odmah ka?em du?ina cevi od prohromskog čelika je tu najmanji problem. Ako mrzite tehničke detalje, preskočite sledeći pasus, jer tu je ukratko opisan jedan kolajder. (Preuzeto iz Ledermanove knjige - Bo?ja čestica).

"Cev od nerđajućeg čelika, prečnika nekoliko inča, ukopana je deset metara duboko pod preriju, kru?nog je oblika, sa obimom od oko četiri milje. Cev je provučena kroz hiljadu superprovodnih magneta koji usmeravaju protone po predviđenoj kru?noj putanji. Akcelerator je prepun sudara i vreline. Kroz ovu akceleratorsku cev protoni jurcaju brzinama koje su bliske brzini svetlosti, samo da bi se uni?tili kad se čeomice sudare sa svojom braćom suprotnog predznaka, antiprotonima. U takvom sudaru ostvari se, na tren, temperatura od deset miliona milijardi stepeni iznad apsolutne nule (1016 stepeni), ?to je daleko prevazilazi jaru u jezgru Sunca ili u sredini razbesnele eksplozije supernove. Naučnici koji ovde rade su 'vremeplovci' u jednom mnogo legitimnijem smislu nego oni u SF filmovima. Jer, pomenuta temperatura poslednji put je prirodno postojala samo prilikom rađanja Vaseljene, u nekom malenom deliću sekunde posle Velikog praska; nikada posle toga."

Mada naučinci ovako ogromna sredstva (radi se o stotinama milijardi dolara), opravdavaju potrebom da se sazna ?ta se dogodilo u momentu VELIKOG PRASKA, istina je na sasvim suprotnom kraju te tvrdnje. Stvarni razlog je samo jedan:

U koliko sati će da zazvoni onaj budilnik?.

#2 iizuzetan

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 December 2010 - 03:22 PM

zanimljivo je ono vezano za nauku a ono lupetanje o religiji stvarno ti ne treba

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users