Jump to content

Zna li neko neku dobru dijetu?

4 replies to this topic

#1 Maja

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 01 June 2009 - 08:49 PM

Mo?e li neko da mi preporuči neku dijetu gde se ne gladuje ba? puno, a da se ipak malo stanjim? :rolleyes:
I jare i pare...

#2 pcdade

Advanced Member

• Honorable Members
  • PipPipPip
  • 164 posts

Posted 03 June 2009 - 07:59 AM

View PostMaja, on Jun 1 2009, 09:49 PM, said:

Mo?e li neko da mi preporuči neku dijetu gde se ne gladuje ba? puno, a da se ipak malo stanjim? :rolleyes:
Ima, čak, tri načina. Ja bar znam za tri. Mo?da ima jo? neki.

Za prvi sam čuo u prolazu pored upaljenog televizora. Neki lekar je obja?njavao koliko bi bilo koristi za dr?avu da se neka jednostavna hiru?ka intervencija na ?elucu uvede kao standardna, jer bi re?ila pitanje gojaznosti. Nisam dalje slu?ao ali ima smisla. Mo?da na forum zabasa neki lekar koji zna o tome vi?e, pa nam pomogne. Ako ne, mo?da neki od lekara koje poznaje? ne?to zna o tome, raspitaj se.

Drugi način je pomoću ispitivanja krvi. Da? krv na analizu i oni ti daju listu namirnica koje nipo?to ne sme? da jede?, koje sme? da jede?, koje sme? povremeno i takve stvari. Ova lista je individualna za svakog pojedinca, i neko recimo ne sme da jede paradajz... Blesavo jeste ali izgleda da deluje. Ovde pored mog lokala (ja pravim domaće kolače) ima ?najderka, i stalno joj donose neke suknje i pantalone da se pro?ire. Pitam se za?to. No, glavna tema su naravno dijete. Tako sam saznao i za ovu. Znači iz druge ruke, od te?kih alapača, ali deluje mi moguće, pa sam zamolio Zoricu (?najderku) kad bude zakazivala (u laboratoriji) za sebe, da zaka?e i meni. U petak ujutru idemo da damo krv pa ću ti reći sve dojmove.

Treći način je da za 5 minuta izgubi? 3-7 kilograma. Ali taj je bez veze.

#3 pcdade

Advanced Member

• Honorable Members
  • PipPipPip
  • 164 posts

Posted 11 June 2009 - 03:02 PM

View Postpcdade, on Jun 3 2009, 07:59 AM, said:

Ima, čak, tri načina. Ja bar znam za tri. Mo?da ima jo? neki.

Za prvi sam čuo u prolazu pored upaljenog televizora. Neki lekar je obja?njavao koliko bi bilo koristi za dr?avu da se neka jednostavna hiru?ka intervencija na ?elucu uvede kao standardna, jer bi re?ila pitanje gojaznosti. Nisam dalje slu?ao ali ima smisla. Mo?da na forum zabasa neki lekar koji zna o tome vi?e, pa nam pomogne. Ako ne, mo?da neki od lekara koje poznaje? ne?to zna o tome, raspitaj se.

Drugi način je pomoću ispitivanja krvi. Da? krv na analizu i oni ti daju listu namirnica koje nipo?to ne sme? da jede?, koje sme? da jede?, koje sme? povremeno i takve stvari. Ova lista je individualna za svakog pojedinca, i neko recimo ne sme da jede paradajz... Blesavo jeste ali izgleda da deluje. Ovde pored mog lokala (ja pravim domaće kolače) ima ?najderka, i stalno joj donose neke suknje i pantalone da se pro?ire. Pitam se za?to. No, glavna tema su naravno dijete. Tako sam saznao i za ovu. Znači iz druge ruke, od te?kih alapača, ali deluje mi moguće, pa sam zamolio Zoricu (?najderku) kad bude zakazivala (u laboratoriji) za sebe, da zaka?e i meni. U petak ujutru idemo da damo krv pa ću ti reći sve dojmove.

Treći način je da za 5 minuta izgubi? 3-7 kilograma. Ali taj je bez veze.

Kao ?to sam obećao, evo nekih mojih iskustava u vezi sa testom koji se zove TEST NETOLERANCIJE NA HRANU.

Najpre da objasnim, popularnost ovog testa. Počinje da uzima takvog maha da već dobija razmere epidemije. Bar u Beogradu. Ako u Googlu otkucate NETOLERANCIJA NA HRANU mo?ete otići na sajt koji će vam dosta precizno i stručno objastiti o čemu se tu radi. Po?to ovakva izjava mo?e samo da poveća srazmere epidemije, iskoristiću priliku da je pro?irim i na Novi Sad. Znam koliko Vas mrzi da dolazite čak u Beograd zato evo telefona: 021/6338-100. Laboratorija se zove PLAZMA i nalazi se u Mičurinovoj 32.

Potpuno je normalno da kad neki laboratorijski test plati? 2970.00 din da će? početi da tvrdi? kako je on fenomenalan, kako se već posle 3 dana oseća? preporođen... U protivnom bi morao da prizna? kako si se zeznuo i samo bacio pare. Ko od nas voli da prizna da je pogre?io?

Na svu sreću "normalnost" mi nije ba? jača strana pa zato evo vam i mog mi?ljenja. Neka bude protute?a epidemiji, mo?da uspemo i da je suzbijemo.

Sve skupa mene taj test jako podseća na onu dijetu po krvnim grupama. Malo izmenjena i prilagođena onome ?to jeste individualno za svakog pojedinca, a to je nivo: holesterola, triglicerida i ?ećara u krvi.

Za divno čudo (kakav ?ivot vodim, ceo dan ne jedem a onda se pre?deravam uveče) sva tri ova parametra kod mene su u granicama normale. Po?to dijeta po krvnim grupama mo?e da se nađe na Internetu uporedio sam rezultate i jako su slični.
Nulta krvna grupa ne sme da jede ni jednu ?itaricu, od mesa samo govedinu i neke ribe, nikakva ulja sem susamovog, lanenog, maslinovog i bademovog, mlečni proizvodi ni?ta sem jogurta i 1,6 postotnog mleka... i takve stvari.

Znači ovu osnovnu postavku TEST NETOLERANCIJE NA HRANU samo jo? pro?iruje ili blago koriguje u zavisnosti od holesterola triglicerida i ?ećera. Ove blage izmene tako dovode i do sasvim neobičnih kontraktidornosti. Sme? da pije? jogurt ili 1,6 mleko i mladi sir, a surutku ne sme?. Nije da je meni do sururutke, ne pijem ja ni jogurt, nego zvuči stvarno blesavo. Ili jo? čudnije. Nikakva ulja, ni senf, a sme? majonez.

Dajte ljudi... ako la?ete pa bar ga usaglasite, da se ne vidi.

No ajde da budemo do kraja objektivni. Prevashodna namena testa i nije da bude vodić za dijetu, nego da se pravilnim unosom namirnica oslobodite vi?ka holesterola, triglicerida i ?ećera. Mr?avljenje mu dođe kao nuzprodukt. Vi?e kao kolateralna ?teta. Osnovna namena je da se čovek oseća dobro jer ne unosi ?tetne namirnice.

Po?to se ja stvarno osećam dobro (da je bolje ne bi valjalo), očito nisam pravi lik za procenjivanje ove metode, posebno kad vidim onu sličnost sa dijetom po krvnim grupama.

Zato telefon u ruke, i pozovite ih odmah. Zaka?ite dok jo? ima mesta u ovom mesecu, a onda se uverite sami.

#4 mamajac

Advanced Member

• Honorable Members
  • PipPipPip
  • 88 posts

Posted 09 April 2010 - 09:11 PM

Ja nemam bas visoko misljenje o tim testovima intolerancije. Sa jedne strane zvuci izazovno saznati sta to BAS MENI prija ili ne prija. Sa druge strane, ipak cenim da imam dovoljno mozga da i sama izvedem neke zakljucke. Delim utisak da je placanje analiza, koje ce zapravo personalizovati teoriju ishrane po krvnim grupama, delotvorno vise u smislu svesti da smo nesto za sebe ucinili, pa se automatski osetimo bolje.

Uradila jedna koleginica taj test. Cela kancelarija diskutuje o tome, svi motaju njene rezultate po rukama, i svi se osecaju kao da su nesto iz toga naucili. Onda ta ista koleginica dodje posle nedelju dana i kaze kako ima nove rezultate testa intolerancije, jer su joj prilikom prve analize GRESKOM zaveli neku drugu krvnu grupu! Podatak o krvnoj grupi se uzima po metodi poverenja, a ne proverom iz krvi! Naravno da je spisak pozeljnih i nepozeljnih namirnica bio dramaticno razlicit u prvom i drugom rezultatu. A ona bi, da nije uocila gresku u uzetim podacima, i dalje verovala da je ishrana po prvobitno izdatim rezultatima najidealnija za nju...

Dalje. Misljenja sam da je test bilo potrebno prilagoditi podrucju pre pustanja u masovnu upotrebu, a ne samo prepisati spisak namirnica koje je neko iz belog sveta odabrao. Saznanje da su, recimo, pacije meso i neke egzoticne skoljke na listi pozeljnih namirnica, za prosecnog stanovnika zemlje Srbije moze imati samo stetnih efekata. Ako testirana osoba ima puno para, mozda pohrli da se opskrbi tim namirnicama. Ako je ipak predstavnik nekog proseka, covek samo moze biti zbunjen cinjenicom da se iz njegove krvi moze procitati podatak da njegovom organizmu prija pacije meso. Odakle bi krv mogla to da zna, ako je pacetina, ako je ikada i probana, poslednji put na meniju testiranog bila pre 16 godina? Tako sto se na listi dozvoljenih, tj. pozitivnih namirnica nalazi i sve ono sto reagensi nisu uspeli da pronadju u nasoj krvi. Algoritam radi otprilike ovako: "Hmmm, vidi, vidi... Ova mamajac nema nikakvih tragova da je jela pacetinu ikada, pa, pretpostavimo da je pacetina za nju dobra, dok se ne pokaze suprotno...". I na kraju, moze da se desi da taj ko se testira malo porazmisli, i eventualno se osetiti uvredjenim sto je neko bez pardona proglasio neophodnim placanje reagenasa na namirnice koje maltene ne postoje u nasoj ishrani.

Jako je tesko "iz cista mira" doci do zakljucaka o tome sta nam prija a sta ne. Lakse je da to neko ucini za nas. Uvek je lakse verovati drugima, nego sebi. Pa onda, zasto bismo se uopste trudili? Sta je par hiljada dinara naspram saznanja koje nam sleduje?

Kad su u pitanju dijete, tu su stvari nesto jednostavnije - misljenja sam da je bolje pojesti kolac, nego muciti se sa dijetama. Stres ima daleko visi GI od secera.

p.s.
Ja sam trenutno na dijeti, da se ne posmisli kako omalovazavam postojanje tog pojma!

#5 Guest_Hozyain_*

• Guests

Posted 14 April 2010 - 04:47 PM

View Postmamajac, on Apr 9 2010, 09:11 PM, said:

Ja nemam bas visoko misljenje o tim testovima intolerancije. Sa jedne strane zvuci izazovno saznati sta to BAS MENI prija ili ne prija. Sa druge strane, ipak cenim da imam dovoljno mozga da i sama izvedem neke zakljucke. Delim utisak da je placanje analiza, koje ce zapravo personalizovati teoriju ishrane po krvnim grupama, delotvorno vise u smislu svesti da smo nesto za sebe ucinili, pa se automatski osetimo bolje.

Uradila jedna koleginica taj test. Cela kancelarija diskutuje o tome, svi motaju njene rezultate po rukama, i svi se osecaju kao da su nesto iz toga naucili. Onda ta ista koleginica dodje posle nedelju dana i kaze kako ima nove rezultate testa intolerancije, jer su joj prilikom prve analize GRESKOM zaveli neku drugu krvnu grupu! Podatak o krvnoj grupi se uzima po metodi poverenja, a ne proverom iz krvi! Naravno da je spisak pozeljnih i nepozeljnih namirnica bio dramaticno razlicit u prvom i drugom rezultatu. A ona bi, da nije uocila gresku u uzetim podacima, i dalje verovala da je ishrana po prvobitno izdatim rezultatima najidealnija za nju...

Dalje. Misljenja sam da je test bilo potrebno prilagoditi podrucju pre pustanja u masovnu upotrebu, a ne samo prepisati spisak namirnica koje je neko iz belog sveta odabrao. Saznanje da su, recimo, pacije meso i neke egzoticne skoljke na listi pozeljnih namirnica, za prosecnog stanovnika zemlje Srbije moze imati samo stetnih efekata. Ako testirana osoba ima puno para, mozda pohrli da se opskrbi tim namirnicama. Ako je ipak predstavnik nekog proseka, covek samo moze biti zbunjen cinjenicom da se iz njegove krvi moze procitati podatak da njegovom organizmu prija pacije meso. Odakle bi krv mogla to da zna, ako je pacetina, ako je ikada i probana, poslednji put na meniju testiranog bila pre 16 godina? Tako sto se na listi dozvoljenih, tj. pozitivnih namirnica nalazi i sve ono sto reagensi nisu uspeli da pronadju u nasoj krvi. Algoritam radi otprilike ovako: "Hmmm, vidi, vidi... Ova mamajac nema nikakvih tragova da je jela pacetinu ikada, pa, pretpostavimo da je pacetina za nju dobra, dok se ne pokaze suprotno...". I na kraju, moze da se desi da taj ko se testira malo porazmisli, i eventualno se osetiti uvredjenim sto je neko bez pardona proglasio neophodnim placanje reagenasa na namirnice koje maltene ne postoje u nasoj ishrani.

Jako je tesko "iz cista mira" doci do zakljucaka o tome sta nam prija a sta ne. Lakse je da to neko ucini za nas. Uvek je lakse verovati drugima, nego sebi. Pa onda, zasto bismo se uopste trudili? Sta je par hiljada dinara naspram saznanja koje nam sleduje?

Kad su u pitanju dijete, tu su stvari nesto jednostavnije - misljenja sam da je bolje pojesti kolac, nego muciti se sa dijetama. Stres ima daleko visi GI od secera.

p.s.
Ja sam trenutno na dijeti, da se ne posmisli kako omalovazavam postojanje tog pojma!

Evo ti vise informacija o netoleranciji na hranu !!! http://www.labplazma.rs Dzabe test ako se posle ne pridrzavas dijete na osnovu rezultata..... Ja vec 2 meseca radim na tome, najveci problem su mi bili mlecni proizvodi ali..... danas za sve postoji adekvatna substitucija..... ni sojino mleko nije tako lose :-) , all the best....

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users